Alergie – dosza Kapha
Alergie typu Kapha są najbardziej typowymi alergiami, które zna ajurweda. Przede wszystkim bowiem dosza Kapha cierpi na alergie wziewne. W obrazie dolegliwości pojawia się pełna rozpiętość objawów – od podrażnienia błon śluzowych poprzez katar sienny, napady kichania, uporczywy kaszel, zablokowanie zatok, problemy oskrzelowe, aż po astmę. Oczywiście taki stan spowodowany jest w sezonie wiosennym masywną reakcją na alergeny pyłkowe.
Jeśli chodzi o alergie pokarmowe to Kapha reaguje na nie podrażnieniem przewodu pokarmowego; pojawia się odczucie przepełnienia i ciężkości żołądka, a proces trawienia ulega zwolnieniu. Często pokarmowe alergie typu Kapha dotyczą nabiału. Uważaj więc, jeśli masz tę konstytucję, na mleko, ser i jogurty . Tak naprawdę Kapha powinna w ogóle mieć się na baczności z tymi produktami – nawet u nieuczulonych osób wywołują ciężkość i zaśluzowanie. Innymi pokarmami, na które dosza kapha jest szczególnie wrażliwa to pszenica, ogórek i arbuz.
Jak ajurweda przeciwdziała alergii?
Pierwsza rada nie jest odkryciem – zapobiegajmy intensywnemu kontaktowi z alergenem. Niestety, trzeba unikać pylących łąk i lasów, a spacery wiosenne najlepiej sprawdzą się nad brzegiem morza. No tak – tylko nie wszyscy mieszkamy na wybrzeżu ☹. A co z alergenami odzwierzęcymi? Sami musicie zdecydować, ale można chociaż ten kontakt ograniczać do minimum. Pomocne może być również używanie ubrań z naturalnych włókien np. bawełny, która jest hipoalergiczna, zwłaszcza jeśli włókno jest organiczne i zostało wyprodukowane bez użycia pestycydów. Jeśli to możliwe, należy unikać kontaktu z włóknami syntetycznymi.
Dieta powinna zbalansować Kaphę, więc koniecznie coś antyzimnego i antymokrego, czyli produkty gotowane, najlepiej warzywa – zawsze w akompaniamencie przypraw: imbiru, cynamonu, pieprzu, kardamonu itd. Przyprawy spowodują rozpalenie ospałego ognia trawiennego, szczególnie po okresie zastoju, który dosza Kapha ma w zimie.
Ajurweda zaleca picie ciepłych herbat ziołowych albo ginger-lemon-honey, czyli wody ze świeżym imbirem, cytryną i miodem. Zawsze pamiętajmy o zasadzie niezaparzania miodu, który staje się toksyczny w temperaturze powyżej 60 stopni. Miód dla Kaphy jest również bardzo dobrym środkiem odczulającym. Może zmniejszyć jej wrażliwość na pyłki. Polecam taki miód, który zawiera szczególnie dużo kwasu chlorogenowego – lipowy, gryczany czy wrzosowy. Kwas ten poprawi wrażliwość na insulinę, a poprzez to o ułatwi przy okazji chudnięcie.
Dobrym pomysłem w przypadku Kaphy byłoby zastosowanie jednodniowego postu w tygodniu, podczas którego jadłaby tylko kicheri i piła ciepły ekosok – najlepiej jabłkowy.
Dosza Kapha szczególnie powinna zadbać o aktywność. Drzemki w ciągu dnia są absolutnie wykluczone, poleca się natomiast joga. Sekwencje asan jogi powinny być jak w przypadku Vaty rozgrzewające, lecz bardziej intensywne. Może to być np. powitanie słońca czy taniec smoka.
Następną poradą jest używanie Triphala, którą zażywamy podobnie jak w przypadku alergii Vata lub Pita.
Pranajamy – polecana jest bastrika. Nie tylko obniży Kaphę, ale także doenergetyzuje.
Jeśli chodzi o podrażnione śluzówki, katar i zablokowane zatoki to ajurweda zaleca bardzo skuteczny zabiegiem nasja. Najlepiej, gdy wykonacie ją pod okiem fachowego terapeuty ajurwedy. Sami codziennie możecie dbać o odpowiednie nawilżenie śluzówek nosa stosując po 2-3 krople np. oleju sezamowego do każdego nozdrza.
Gardło warto płukać szklanką ciepłej wody z dodatkiem 1/2 łyżeczki kurkumy i 1 łyżeczką soli himalajskiej lub naszej kłodawskiej.
Ostatnie zalecenie: medytujcie i poprzez to redukujcie stres! Dla zrównoważonej, spokojnej doszy Kapha każdy rodzaj medytacji jest dobry. Szczególnie medytacja w ruchu.
Mam nadzieję, że cykl artykułów o alergiach przypadł Wam do gustu. W przypadkach, gdzie symptomy alergii są bardzo nasilone, warto pomyśleć o corocznej panchakarmie.