Oto krótki wywiad z lekarzem Ajurwedy z Indii, który jest jednocześnie lekarzem medycyny konwencjonalnej. Doktor Suraj Mirashi radzi na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę by przeprowadzić samodzielnie mały, domowy detoks.
Czy wszyscy, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, mogą przeprowadzać domowy detoks? Innymi słowy czy jest bezpieczny?
Niestety nie każdy może poddać się temu procesowi. Dzieci i osoby starsze powyżej 60 roku życia powinny przeprowadzać oczyszczanie pod okiem wykwalifikowanego lekarza. Ograniczeniem jest także zaostrzony stan chorobowy w organizmie. Nie widzę natomiast przeciwskazań dla osób przewlekle chorych ale będących w stanie wyrównanym.
Proszę pokrótce wyjaśnić dlaczego należy się oczyszczać nawet gdy nie chorujemy?
W naszym ciele wciąż zachodzi bardzo dużo zmian i reakcji, których nie zauważamy. W Ajurwedzie określamy je mianem Chaya-apachaya-kriya. Ludzie czasami nie wiedzą, że na coś chorują dopóki nie zostaną zdiagnozowani. Pomimo pozostawania w dobrej kondycji, nawet jeśli nie wystąpiły u nich żadne oznaki lub symptomy choroby, a pojawiają się nieprawidłowe parametry to znak, że ich organizm jest dysfunkcyjny.
Głównym celem Ajurwedy jest zapobieganie chorobom. Zamiast marnować czas i energię na ich leczenie należy zrobić wszystko by jakikolwiek Samprapti, czyli jeden z sześciu kroków prowadzących do choroby będący patologią, nie stał się stanem przewlekłym.
Oczyszczanie organizmu zapobiega osadzaniu się ama czyli toksyn, które nieuchronnie prowadzą do inicjacji procesu chorobowego. Skąd biorą się te toksyny? Z warunków, w których żyjemy, ze zmian środowiskowych, zanieczyszczeń wody, ziemi i powietrza ale co najważniejsze w naszych czasach – ze STRESU!
W jaki sposób powinniśmy przygotować się do małej, domowej panchakarmy, jakie preparaty powinniśmy zgromadzić przed tym procesem i jak technicznie wygląda plan detoksu?
Przygotowanie jest bardzo ważne, a nazywa się w terminologii ajurwedyjskiej poorvakarma. Należy zastosować tą terapię w trzech krokach:
- Aby wprowadzić toksyny do żołądka (koshta) z całego ciała (tj. od shakhta) należy zastosować wewnętrzne i zewnętrzne formy olejowania. Codziennie na czczo spożywamy masło gee z odpowiednimi dla doshy ziołami. Niezbędny jest raz dziennie olejowy masaż całego ciała -abhyanga!
- Należy wprowadzić terapię trawienną Pachan karma
- Codziennie ok. godzinę po masażu należy wziąć kąpiel parową.
Czy zasugerowałby Pan użycie w procesie oczyszczania nasze polskie zioła?
Niestety nie mam wiedzy nt. rasa-virya-vipaka ziół polskich. Po wizycie w Polsce wiem, że występuje ich wielka różnorodność ale należałoby dokładnie przebadać ich wpływ na dosha.
Jakie jest dalsze postępowanie po detoksie?
Wszystkie działania po detoksie nazwane są Pascchat Karma. Należy przestrzegać ściśle diety, która zgodna jest z naszą konstytucją ciała. Powinno stosować się także gradację wprowadzania produktów od bardziej lekkostrawnych do zastosowania cięższej jakości pokarmów.
Bardzo ważne jest zastosowanie Dincharya czyli codziennej rutyny, a w tym uwzględnienie praktyki jogi, medytacji, krija oraz właściwego odpoczynku.