Aura jesiennych, zamglonych i ciągnących się dni, zachęca nas do ucinania sobie drzemek. Deszczowa pogoda za oknem i chłodne powietrze nie pozostają niezauważone dla naszego organizmu. Jak więc wygląda aspekt drzemek w wydaniu Ajurwedy?
Dzień nie jest najlepszą porą na spanie – ale wyróżniamy pewne wyjątki
Przede wszystkim: drzemki nigdy nie zastąpią regularnego, zdrowego snu! Generalnie rzecz ujmując dzień nie jest dobrą porą na spanie – wyjątek mogą stanowić sytuacje związane z balansowaniem suchej Vaty, czyli drzemki w bardzo ciepłe, wręcz upalne letnie dni, podczas których pozwalamy sobie na przymknięcie oczu na leżaku, w fotelu, czy na hamaku.
Innym wyjątkiem mogą być także drzemki, które przydarzają się:
- dzieciom,
- osobom w podeszłym wieku,
- osobom wyczerpanym pracą fizyczną,
- niedożywionym osobom.
Wszystkie wyżej wymienione osoby mają pozwolenie, by uciąć sobie 30-40 minutową drzemkę w ciągu dnia.
Krótka drzemka zbawienna na inne zaburzenia Vata
Jednak krótka drzemka niekiedy niweluje też inne zaburzenia Vata. Mogą to być np. zaburzenia spowodowane:
- kontuzją np. złamania czy operacje,
- bardzo daleka podróż, która wybija Vatę z równowagi,
- zaburzenia trawienia.
Krótkie drzemki są dobre także okresowo dla osób uczących się, studentów w celu poprawienia jakości przyswajania wiedzy i poprawy pamięci.
WAŻNE!
Pamiętać należy, że w przypadku tych “uzasadnionych” drzemek, nie mogą być one skorelowane z posiłkiem, tzn. zawsze śpimy przed jedzeniem a nie po!!!
Jeśli nie przespałeś nocy lub brak ci energii drzemka także może okazać się konieczna. W tym przypadku zastanów się jednak, dlaczego potrzebujesz snu? Skąd to poczucie wyczerpania? Dlaczego odczuwasz brak energii? Co może być powodem, że ogólnie czujesz się śpiący? Spróbuj najpierw przeanalizować sytuację, a potem wprowadzić korekty do swojego planu dnia, zamiast kompensować brak snu w nocy poprzez nadużywanie drzemek w ciągu dnia. Na krótką metę oczywiście ta praktyka da rezultaty: poczujesz zastrzyk świeżej energii, a jeśli drzemka nie będzie nadmiernie przedłużana, to nawet poczujesz się lepiej. Długofalowo jednak pamiętaj, że nic nie zastąpi zdrowego snu w nocy. Osoby pracujące na nocne zmiany bardzo często mają problemy z tarczycą.
Jak zwalczać poczucie senności w ciągu dnia?
Jeśli jesteś senny po południu, spróbuj przespacerować się w naturze, spróbuj odpocząć a nie spać. Ajurweda zaleca osobom zmęczonym po południu – odpoczynek a nie drzemkę. Najlepiej położyć się na lewym boku na ok 30 minut , głęboko oddychać, relaksować ciało tak jak w Shavasanie.
Drzemki zaburzają dosze
Według Shushruta Samhita – drzemki zaburzają wszystkie dosze, zwłaszcza narażone na zaburzenia są osoby z konstytucją Kapha. Shushruta nazywa drzemki „zboczeniem Natury”. Dlaczego? Ponieważ nie wpisują się one w naturalny cykl dobowy – wszechobecną grę światła dziennego i światła nocy. Porą na sen i związaną z nim regeneracją jest noc. Powinniśmy więc przede wszystkim przestrzegać odpowiedniej pory do położenia się spać – przed 22.00.
Jakość snu
Sen zwłaszcza do północy jest bardzo korzystny dla procesów odmładzania i regeneracji. Gdy przegapisz tę porę snu i wydawać ci się będzie, że jeszcze możesz być aktywny po 22.00, to w porze pitty – zacznie wydzielać się znów adrenalina i kortyzol, które spowodują pobudzenie twoich działań. Niestety takie postępowanie długofalowo prowadzi do wyczerpania nadnerczy i tarczycy.
Drzemka nie dla Kaphy
Osoby typu Kapha powinny w ogóle zrezygnować z drzemek. Zwłaszcza wiosną, czyli w porze Kaphy. Drzemki będą powodować jeszcze silniejsze zwolnienie metabolizmu, otyłość i będą wzmagać wszystkie dolegliwości dotyczące doszy Kapha.
Zatem… dbajcie o zdrowy sen nocą i postarajcie się utrzymać naturalny cykl dobowy – dla zdrowia!